Kursy walut w MyBank.pl
Notowanie z 2015-07-31
Kursy walut strzaka 0.46%
3,7929
Kursy walut strzaka 0.14%
4,1488
Kursy walut strzaka 1.10%
3,9355
Kursy walut strzaka 0.11%
5,9045
Jaka szkoła po podstawówce?
Written by Administrator   
Monday, 05 April 2010 08:53
PDF Print E-mail
User Rating: / 1
PoorBest 
Formalności - Formalności
Article Index
Jaka szkoła po podstawówce?
Page 2
All Pages

Są dwie drogi do wyboru szkoły w Wielkiej Brytanii. Łatwa to wysłanie swoich dzieci tam, gdzie najbliżej i bez stresu. Nieco trudniejsza wymaga wgryzienia się w tutejszy system edukacji, poszperania w dostępnych źródłach i zdobycia wiedzy o własnym dziecku. Ten pierwotny wybór może zaważyć na całym późniejszym życiu.

Brytyjski system edukacji przypomina trochę ten, który my pamiętamy sprzed reformy polskich szkół w 1999 roku. Tutejsze dzieciaki obowiązkowo zaliczyć muszą dwa etapy nauczania: primary school, czyli odpowiednik polskiej podstawówki, oraz secondary school, czyli polska szkoła średnia. Obowiązkowa nauka kończy się w wieku 16 lat uprawniającym do wstępu na studia egzaminem maturalnym General Certificate of Secondary Education (GCSE). 


Pierwsza szkoła bez emocji

Z primary school nie ma większego zamieszania. Czasem tylko brytyjskie podstawówki podzielone są na dwa typy: infant schools, w których uczą się maluchy w wieku 5 do 7 lat, oraz junior schools, które zajmują się uczniami w wieku od 7 do 11 lat.

Tak czy inaczej obowiązek szkolny dotyczy już dzieci, które ukończyły pięć lat. Powinny one rozpocząć naukę w pierwszym trymestrze przypadającym po piątych urodzinach. Oznacza to, że o ich przyszłość powinniśmy zacząć się troszczyć odpowiednio wcześniej. W przypadku podstawówek publicznych obowiązuje rejonizacja i w trakcie rozpatrywania wniosku pod uwagę brana jest odległość, w jakiej mieszkamy od szkoły. Jeśli upatrzyliśmy sobie jakąś konkretną podstawówkę, szanse naszego dziecka rosną również w przypadku, jeśli do danej szkoły chodzi już jego rodzeństwo. Wpływ mogą mieć również kryteria indywidualnie dobierane przez szkoły, dlatego też przed wypełnieniem wniosku warto jest się zapoznać z zasadami rekrutacji. 

Lista wszystkich podstawówek oraz dodatkowe informacje na ich temat znajdują się zazwyczaj na stronie internetowej samorządu gminy, na terenie której mieszkamy. Możemy na niej również znaleźć odpowiedni kwestionariusz, który wypełniamy i odsyłamy wraz z wymaganymi dokumentami. Teoretycznie na załatwienie wszelkich formalności mamy czas do połowy stycznia w roku pójścia naszego dziecka do szkoły. Przekroczenie tego terminu może się skończyć odmową rozpatrzenia naszego wniosku. W praktyce jednak dobrze jest, jeśli wszystkie formalności zaczniemy załatwiać znacznie wcześniej. Informacja o tym, gdzie zostało przyjęte nasze dziecko, powinna dotrzeć do nas listownie wczesną wiosną. 

Decyzja na resztę życia
Kolejna wielka decyzja czeka nas w momencie, kiedy nasza pociecha kończy 11 lat i nadchodzi pora na wybór odpowiedniej szkoły średniej. W tym przypadku nie musimy się już przejmować kodem pocztowym i naszą fantazję ograniczyć mogą jedynie względy praktyczne. Warto jest jednak pamiętać o tym, że jeśli do szkoły napłynie więcej wniosków niż jest wolnych miejsc, pierwszeństwo mogą mieć dzieci mieszkające najbliżej. 

Secondary school to ostatni etap w obowiązkowej edukacji naszego dziecka. Od wyników, jakie uczeń osiągnie podczas kończącego naukę egzaminu maturalnego, w znacznym stopniu zależy, jak będzie wyglądała jego dalsza edukacja. Przed wyborem szkoły średniej, warto jest się więc porządnie zastanowić. Tym bardziej, że jak się okazuje, szanse naszego dziecka na dostanie się do tej jedynej wymarzonej, są całkiem spore. Z danych opublikowanych niedawno przez brytyjskie ministerstwo edukacji wynika, że w tym roku szkolnym aż 83,5 proc. brytyjskich nastolatków dostało się do wybranej przez siebie szkoły średniej, a 92 proc. otrzymało ofertę ze szkoły znajdującej się na szczycie ich listy marzeń. 

Dokonując wyboru, powinniśmy się najpierw zastanowić nad tym, jak wyobrażamy sobie dalszą karierę naszego dziecka. W Wielkiej Brytanii istnieje kilka rodzajów szkół średnich i w każdej z nich panuje trochę inne podejście do problemu nauczania. Wszystkie publiczne placówki łączy natomiast konieczność zawarcia w swoich programach tak zwanego minimum programowego (National Curriculum), na które składają się między innymi: język angielski, matematyka, historia, geografia, nauki ścisłe oraz kilka innych przedmiotów. Trzy razy w życiu – w wieku 7, 11 i 14 lat – każdy brytyjski uczeń podchodzi do zewnętrznego egzaminu (National Curriculum Assessments), w którym sprawdzany jest stopień opanowania obowiązkowego materiału. Wszystkie wyniki są następnie sumowane i na ich podstawie opracowywany jest ranking szkół publicznych (School League Tables). W przypadku szkół średnich na pozycję w tabeli wpływ mają również wyniki, jakie ich uczniowie osiągają na maturze.

Warto się... pokłócić

– Poszukiwania szkoły dla naszego dziecka najlepiej jest zacząć w lokalnym urzędzie gminy – radzi prezes Polskiej Macierzy Szkolnej, Aleksandra Podchorodecka. Zazwyczaj w ratuszu znajduje się siedziba Local Education Authority, czyli odpowiednika polskiego kuratorium. Możemy tam poprosić o listę wszystkich lokalnych podstawówek lub liceów. 

– Kiedy już mamy taką listę, możemy ją porównać z tabelą rankingu szkół i na tej podstawie wybrać najlepszą placówkę – tłumaczy prezes PMS. Coroczne rankingi publikowane są na łamach większości brytyjskich portali. Można je znaleźć między innymi na stronie bbc.co.uk w dziale Education. 

Dobrym pomysłem jest odwiedzenie strony internetowej urzędu Office for Standards in Education, Children’s Services and Skills (Ofsted), którego pracownicy regularnie wizytują szkoły publiczne. Pod adresem www.ofsted.gov.uk znajduje się wyszukiwarka, która po wpisaniu naszego kodu pocztowego pokazuje nam listę wszystkich okolicznych placówek edukacyjnych, począwszy od przedszkoli i zarejestrowanych opiekunek do dzieci, a skończywszy na collegach. Oprócz dokładnych danych na temat szkół, w tym między innymi ilości uczęszczających do nich uczniów czy odległości od naszego domu, znajdziemy tutaj też szczegółowe raporty opracowane na podstawie dokonanych przez urzędników Ofsted inspekcji. W raportach znajdują się wszystkie informacje na temat słabych i dobrych stron placówki, poziomu uczących się w niej młodych ludzi, oraz propozycje zmian, które szkoła powinna wprowadzić, aby poprawić swoje wyniki.

Zdaniem prezes Podchorodeckiej dobrym pomysłem jest również odwiedzenie szkoły w trakcie organizowanych przez nią dni otwartych. Możemy wtedy porozmawiać z pracującymi w niej nauczycielami oraz przyjrzeć się, w jaki sposób prowadzone są w niej lekcje. – W dobrej szkole nauczyciel nie będzie się zwracał do klasy jako całości, lecz stara się również pracować z poszczególnymi uczniami – tłumaczy polska działaczka. Warto jest też po prostu zapytać nauczyciela, czy chciałby, aby do tej szkoły chodziły jego dzieci. 

List z decyzją o przydziale szkoły dla naszego dziecka powinien przyjść na początku marca. Jeśli jednak okaże się, że werdykt nie zgadza się z naszymi oczekiwaniami, możemy rozpocząć procedurę apelacyjną. – Warto jest się kłócić, ponieważ często zdarza się, że decyzja zostaje zmieniona – mówi Aleksandra Podchorodecka. 


Rodzaje szkół średnich
Decyzja o wyborze odpowiedniej formy edukacji dla absolwenta podstawówki wcale nie jest prostym działaniem polegającym na obliczeniu najkrótszej drogi ze szkoły do domu. Publiczne szkoły średnie w Wielkiej Brytanii różnią się poziomem nauczania, zakresem przedmiotów, niektóre przygotowują swoich uczniów do studiów, a inne rozwijają zainteresowania, naturalne zdolności czy konkretne talenty.

Faktem jest, że przeważają tzw. comprehensive schools, czyli coś w rodzaju polskich liceów ogólnokształcących. Do takich placówek uczęszcza około 90 proc. uczniów na terenie Anglii, a w Walii jest to jedyny rodzaj szkoły średniej. Przyjmowane są tam dzieci niezależnie od osiągniętych przez nie wyników w nauce, a ich program jest po prostu rozwinięciem programu szkoły podstawowej. 

Obok nich są jednak specialist schools. To szkoły średnie, w których obowiązuje standardowy program nauczania, jednak koncentrują się one na pewnych konkretnych dziedzinach. Placówki takie mogą mieć profil językowy, artystyczny lub na przykład techniczny. Szkoły tego rodzaju współpracują zazwyczaj ze specjalistami w wybranej przez nie dziedzinie. Na przykład szkoła o profilu artystycznym może współpracować z działającym w okolicy teatrem. W całej Wielkiej Brytanii działa około 3 tys. tego typu placówek.

Jeśli dziecko (lub rodzice) ma ambicję kontynuowania nauki na studiach, odpowiednim wyborem może być grammar school. Są to jedyne szkoły publiczne, w których o przyjęciu decydują wyniki egzaminu wstępnego, a program nauczania koncentruje się wokół przygotowania do egzaminów na studia wyższe. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj edukacji, odpowiednio wcześniej powinniśmy pomyśleć o wykupieniu naszemu dziecku korepetycji.

City technology college to odpowiednik polskiego technikum. Jednostki te często utrzymywane są przez firmy, które chcą sobie w ten sposób zapewnić napływ wykwalifikowanych pracowników. Ich program skoncentrowany jest głównie na przedmiotach technicznych, naukach ścisłych i matematyce.  

O tym, że system brytyjskiej edukacji może być dla obcokrajowców zdradliwy, świadczy przykład tzw. academies. Wydawać by się mogło, że jest to nazwa zarezerwowana dla placówek na najwyższym poziomie. Tymczasem są to szkoły średnie, które z różnych powodów wypadły kiepsko w raporcie Ofsted. Wciąż jednak mogą być uratowane, jeśli zainwestuje się w nie odpowiednie środki. Najczęściej w takim przypadku sponsoringu podejmuje się kościół, lokalny uniwersytet, klub sportowy lub prywatna firma. Organizacje, które podejmują się udzielenia szkole pomocy, dostają zazwyczaj wolną rękę w zarządzaniu placówką.

Cieszące się popularnością wśród polskich imigrantów szkoły katolickie mieszczą się w szerszej kategorii faith shools. Mogą być one utrzymywane przez organizacje wyznaniowe lub przez państwo i jak wynika z raportu Ofsted często są one prymusami w poziomie nauczania w swoich dzielnicach czy gminach.

Są jeszcze Pupil Referral Units, czyli szkoły specjalne, do których kieruje się sprawiających problemy uczniów. Trafiają tu nieletnie matki, młodzież mająca trudności z uczeniem się, uczniowie, którym grozi wydalenie ze zwykłej szkoły i młodzi ludzie, którym problemy zdrowotne nie pozawalają brać regularnego udziału w lekcjach.

 

goniec.com 
 
 
 
manchester4u - portal ludzi z manchesteru  
Last Updated ( Saturday, 26 June 2010 18:51 )
 
Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO